Dubrovnikból éjszaka hajóztunk Olaszországba, reggel kötöttünk ki Bariban, innen egy dél-olaszországi kis faluba, Alberobello-ba vettük az irányt. Mivel ide nem vezet autópálya és elég kanyargós az út, bizony lassan haladtunk. Ráadásul odaérve is sok időt vacakoltunk a parkolással (ez bosszant mindig a legjobban, annyival értelmesebben is eltölthetnénk az időt...)
Végül megtaláltuk a híres kis "törpházakat": már az út mentén is látni néhányat idefelé jövet, de az igazi az a falucska, ahol egy egész városrész csak ilyen fehér mediterrán trullikból (vagy máshol trullonak is olvastam), manólakásokból áll.
|
trullifalva |
A történetüket érdekes: kizárólag kőből épülnek, habarcs és fa tartószerkezet nélkül, mégpedig azért, mert így könnyen le lehet őket bontani, majd ugyanolyan egyszerűen újjáépíteni. Erre azért volt szükség, mert az adók már a középkorban is igen magasak voltak (és épp akkortájt vezették be a füstadót, azaz hogy lakóházanként kellett adót fizetni - és persze azért csak ezt mert internetük még nem volt...). Így a falu lakosai, mikor közeledtek a király adószedői egyszerűen összedöntötték a házakat, (nem maradt más csak kőhalom, a falu egy elhagyatott régi település képét mutatta), majd az adószedők távozásával újra felépítették őket. Persze az adóhatóságot már akkoriban sem volt könnyű átverni, na meg a szomszéd fűje nehogy már zöldebb legyen, így hát a környező grófok bizony besúgták a helyieket : ezek csúnyán lebuktak és Alberobello grófja Spanyolországba került hűvösre adócsalás vádjával.
Érdekes és egyedi, aki a környéken jár, ne hagyja ki!
Csodálatosak a képeid! Már másnap a blogjában is láttam ezeket. Hát nem éppen kis munka lehetett ledénteni és újraépíteni a házakat. :-)
VálaszTörlésEngem is elvarázsolt a hely :-)
VálaszTörlésBiztos nem volt kis munka, bár ha nincs benne kötőanyag akkor gyakorlatilag csak egymásra kellett pakolni a köveket. Mondjuk Lego- bol azért könnyebb, azok mégiscsak egymásba pattinthatók :-)
Trullo egyes szam, trulli tobbes szam, tehat trullok. Vagy trulli.
VálaszTörlésEn laktam egy ilyenben, baratno szuleie, minden legkondi nelkul elheto benne a homerseklet augusztusban is. A formajuk azert ilyen jellegzetes, mert un alboltives a szerkezet.